Выбери любимый жанр

Putin Ide K Hitlerovi - Рыбаченко Олег Павлович - Страница 3


Изменить размер шрифта:

3

  Existuje slávna tetralógia Suvorov-Rezun, kde dokazuje a snaží sa logicky zdôvodniť Stalinov útok na Tretiu ríšu. Putin, samozrejme, v minulom živote nemal čas prečítať si toto dielo celé. Ale krátko sa mu to ukázalo. Hlavné argumenty Suvorova-Rezuna a komentáre k nim.

  Napríklad ZSSR skutočne presunul jednotky bližšie k svojej západnej hranici. A skutočne mal výhodu v počte tankov. Pravda, nie osemkrát ako píše Rezun, ale asi štyrikrát. Na úkor kvality áut to tiež nie je také jednoznačné. Približne dvetisíc sovietskych tankov bolo silnejších ako nemecké: sú to KV-1, KV-2, T-34, T-28 a T-35. Obzvlášť výkonný bol KV-2 so 152 mm húfnicou. A nemecké tanky ho nedokázali preniknúť zo všetkých strán a uhlov ako KV-1.

  Ale to nie je také jednoznačné. Napríklad KV-2 vystrelil len jeden výstrel každé dve minúty a pokúsil sa zasiahnuť šikovný nemecký tank. A mohol dobre poškodiť valce a sovietsky stroj bol znehybnený. Z praktického hľadiska je T-34 dobrý. Nemecký tank ho nemôže preraziť v čele, snáď okrem boku.

  Ale aj problémy. Optika a viditeľnosť sú slabé, prevodovka sa kazí a ťažko sa preraďuje. T-28 je už morálne zastaraný tank, aj keď s dvoma delami je na tom pancierovo horšie ako tridsaťštyri. A tento tienený tank nie je veľmi dobrý v jazdnom prejave. T-35 je skutočné monštrum - tri delá, sedem guľometov, päť veží. Ale tento tank sa nemôže otáčať. A pancier až piatich veží nie je dôležitý.

  Tanky série BT - na jednej strane sa zdajú byť dobré: rýchlosť je takmer sto kilometrov za hodinu na diaľnici. Ale v skutočnej bitke kolóna tankov stále nebude môcť ísť. A pancier je slabý a dokonca aj protitankové delá môžu preniknúť takým strojom. Okrem toho má tank ešte veľké nádrže benzínu, dá sa vyradiť z činnosti výstrelmi z ťažkého guľometu. Áno, toto auto naozaj nie. Najmasívnejší tank T-26 so 45 mm kanónom bol vo výzbroji aj pancierovaní horší ako nemecký T-3 a jazdným výkonom bol blízko.

  Celkovo bol samozrejme ZSSR možno silnejší v tankoch, ale výroba najnovších áut a lietadiel sa len presadzovala a do vojsk sa ledva začali dostávať. Najnovšie letectvo ešte nebolo zvládnuté a tanky tiež. Okrem toho nebola veliteľom vydaná technická dokumentácia k najnovším sovietskym tankom. A v dôsledku toho pred vojnou neboli zabehnuté vozidlá KV a T-34. A Nemci si nových tridsaťštyri akosi nevšimli. Prvýkrát bol tank T-34 podľa Guderianových spomienok zaznamenaný až v októbri 1941. A kam sa predtým podela celá tisícka týchto áut?

  Navyše počas vojny kvalita vyrobených tridsiatich štyroch nielenže nerástla, ale dokonca klesala. Vrátane kvality brnenia. Áno, a sovietski piloti nemali čas trénovať, ako používať sovietsku technológiu. Áno, a všeobecná vojenská služba bola zavedená až na jeseň tridsiateho deviateho roku.

  Navyše, stalinistické represie oslabili armádu, vyradili skúsený a vzdelaný personál.

  Plus sada nábojov, špeciálne pre najnovšie tanky. No tých porovnaní je oveľa viac. ZSSR má skutočne viac tankov a lietadiel ako Tretia ríša. Ale na druhej strane, Nemci už majú viac ako dvojnásobok áut a motoriek. A Wehrmacht má viac samopalov. Plus jej dočasná prevaha v pechote. To je pravda, pretože Nemecko predtým vykonalo všeobecnú mobilizáciu. Ale stále zaútočiť na Tretiu ríšu a stratiť personál? Toto je idiotské!

  Pravda, Putin sám to urobil s Ukrajinou. Ale možno práve preto to pokazil.

  Ale sú tu dva veľké rozdiely. Ukrajinskú armádu, ktorá v roku 2014 nedokázala poraziť niektoré milície, nikto - dokonca ani Američania - nepovažoval za vážnu bojovú silu. A Wehrmacht zachytil Európu za dva mesiace - je v tom veľký rozdiel. Dokonca veľmi veľký rozdiel.

  Autorita ukrajinskej armády bola pred vojnou veľmi nízka a možno aj preto sa zvyčajne opatrný Vladimir Putin rozhodol pre toto dobrodružstvo. Navyše Čína tajne dala súhlas. Ale už v prvých dňoch sa ukázalo, že blitzkrieg neprešiel. A straty najmä v elitných celkoch sú obrovské.

  Naozaj existuje nejaká neviditeľná sila, ktorá ničí všetky impériá. Od čias kráľa Xerxa pravdepodobne prvá skutočná, obrovská ríša starovekého sveta. Ukázalo sa, že aj Veľká moc Alexandra Veľkého bola krátkodobá. Skôr sa rozpadlo niekoľko rokov po smrti tohto kráľa.

  Ešte skôr Egypt viedol dobyvačné vojny, ale aj stratil majetok. Môžete si spomenúť na Asýriu. Bola to tiež dosť veľká sila. No, Babylon z čias Nabuchodonozora, aj keď nie na dlho. Rímska ríša trvala dlho. Aj v školských učebniciach dejepisu sa mu venuje takmer polovica času antiky.

  Ale aj ten chátral a zrútil sa. Dá sa tu uviesť veľa príkladov. Existovala ríša Karola Veľkého - rozdelená hneď po smrti dobyvateľského kráľa. Vznikol arabský kalifát - najväčšia ríša, čo sa týka územia, od Francúzska po Indiu, ale aj zanikla. Osmanská ríša sa tiež rozpadala, aj keď pomalšie. Samotná ríša Džingischána je najväčšou suchozemskou mocnosťou čias ľudstva. Džingischán však zomrel a jej synovia a vnuci ju začali drviť. A potom, keď sa mongolskí Tatári dostali do Afriky do Viedne, došla im para a opäť sa rozpadli. Tamerlán sa pokúsil obnoviť toto impérium ohňom a mečom, no hneď ako zomrel, jeho Timuratská predvečer upadla do blaženosti bez stopy.

  Najväčšie z hľadiska počtu obyvateľov a územia v histórii ľudstva bolo možno Britské impérium s kolóniami a domíniami. Ale aj to sa celkom rýchlo rozpadlo. A bola tu aj španielska koloniálna ríša, ktorá sa rozpadla ešte skôr.

  Cárske Rusko, ktoré dosiahlo svoj vrchol za vlády Mikuláša II., sa zrazilo s Japonskom. A akoby na potvrdenie faktu, že existuje proticisárska sila, cárske jednotky túto vojnu prehrali. A akoby ich prenasledoval zlý osud. V tej vojne bolo toľko neúspechov a smoly, od začiatku do konca. Takže potom neverte v osud všetkých síl.

  Potom v prvej svetovej vojne nebolo veľa šťastia a došlo k vojenskému, ba skôr palácovému prevratu. Potom sa k moci dostala nelegitímna dočasná vláda.

  No a potom boľševici s občianskou vojnou. No áno, za Stalina nastal nový vzostup impéria, ale za cenu obrovského krviprelievania. A po smrti vodcu sa konal dvadsiaty kongres a kolaps kultu. A ZSSR začal strácať svoje pozície už za Chruščova.

  A potom Gorbačov vzal a ukončil sovietske impérium. Navyše nemožno povedať, že to Michail Sergejevič urobil úmyselne. Potom všetkých pohltilo šialenstvo perestrojky. A osobne sa Vladimír Putin, hoci dôstojník KGB, zmenil na zanieteného demokrata. A bol proti GKChP a tiež sa radoval z kolapsu CPSU. A stal sa pravou rukou Sobchaka. A aktívne podporoval Jeľcina. Vrátane októbra 1993. Áno, rozpad ZSSR bol, ale väčšina ľudí a najmä elita sa tešila!

3
Перейти на страницу:
Мир литературы

Жанры

Фантастика и фэнтези

Детективы и триллеры

Проза

Любовные романы

Приключения

Детские

Поэзия и драматургия

Старинная литература

Научно-образовательная

Компьютеры и интернет

Справочная литература

Документальная литература

Религия и духовность

Юмор

Дом и семья

Деловая литература

Жанр не определен

Техника

Прочее

Драматургия

Фольклор

Военное дело