Putin Jde K Hitlerovi - Рыбаченко Олег Павлович - Страница 3
- Предыдущая
- 3/5
- Следующая
Například SSSR skutečně přesunul vojáky blíže ke své západní hranici. A v počtu tanků měl opravdu výhodu. Pravda, ne osmkrát, jak píše Rezun, ale asi čtyřikrát. Na úkor kvality vozů to také není tak jednoznačné. Přibližně dva tisíce sovětských tanků byly silnější než německé: jedná se o KV-1, KV-2, T-34, T-28 a T-35. Obzvláště výkonný byl KV-2 s 152mm houfnicí. A německé tanky do něj nemohly proniknout ze všech stran a úhlů, jako KV-1.
Ale to není tak jednoznačné. Například KV-2 vypálil jen jednu ránu každé dvě minuty a pokusil se zasáhnout hbitý německý tank. A mohl dobře poškodit válečky a sovětský stroj byl znehybněn. Z praktického hlediska je T-34 dobrý. Německým tankem jej do čela prorazit nemůže, snad kromě boku.
Ale také problémy. Špatná optika a viditelnost, rozpadá se převodovka a špatně se řadí. T-28 je již morálně zastaralý tank, i když se dvěma děly je na tom hůře než čtyřiatřicítka v pancéřování. A tento stíněný tank na tom není moc dobře v jízdních projevech. T-35 je skutečné monstrum - tři děla, sedm kulometů, pět věží. Ale tento tank se nemůže otočit. A brnění až pěti věží je nedůležité.
Tanky řady BT - na jednu stranu se zdají být dobré: na dálnici je rychlost téměř sto kilometrů za hodinu. Ale ve skutečné bitvě kolona tanků stejně nebude moci jet. A pancíř je slabý a dokonce i protitanková děla dokážou takovým strojem proniknout. Tank má navíc ještě velké nádrže benzinu, lze jej vyřadit z provozu výstřely z těžkého kulometu. Ano, tohle auto opravdu ne. Nejmasivnější tank T-26 s 45mm kanónem byl ve výzbroji i pancéřování horší než německý T-3 a jízdním výkonem byl blízko.
Celkově byl samozřejmě SSSR možná silnější v tancích, ale výroba nejnovějších aut a letadel se teprve prosazovala a ty se sotva začaly dostávat do vojsk. Nejnovější letectví ještě nebylo zvládnuto a tanky také. Navíc nebyla velitelům vydána technická dokumentace k nejnovějším sovětským tankům. A v důsledku toho se před válkou nezajížděla vozidla KV a T-34. A Němci si nových čtyřiatřicet nějak nevšimli. Poprvé byl tank T-34 podle Guderianových memoárů zaznamenán až v říjnu 1941. A kam předtím zmizela celá tisícovka těchto aut?
Navíc během války kvalita vyrobených čtyřiatřicítek nejen nerostla, ale dokonce klesala. Včetně kvality brnění. Ano, a sovětští piloti neměli čas trénovat, jak používat sovětskou techniku. Ano, a všeobecná vojenská služba byla zavedena až na podzim třicátého devátého roku.
Navíc stalinistické represe oslabily armádu, vyřadily zkušený a vzdělaný personál.
Plus sada granátů, speciálně pro nejnovější tanky. No, těch srovnání je mnohem víc. SSSR má skutečně více tanků a letadel než Třetí říše. Ale na druhou stranu Němci už mají více než dvojnásobek aut a motocyklů. A Wehrmacht má více samopalů. Plus její dočasná převaha v pěchotě. To je pravda, protože Německo předtím provedlo všeobecnou mobilizaci. Ale přesto zaútočit na Třetí říši a ztratit personál? To je idiotské!
Pravda, Putin sám to udělal s Ukrajinou. Ale možná proto se pokazil.
Jsou zde ale dva velké rozdíly. Ukrajinskou armádu, která v roce 2014 nedokázala porazit některé milice, nikdo - ani Američané - nepovažoval za vážnou bojovou sílu. A Wehrmacht dobyl Evropu za dva měsíce - to je velký rozdíl. Dokonce velmi velký rozdíl.
Autorita ukrajinské armády byla před válkou velmi nízká a možná i proto se obvykle opatrný Vladimir Putin rozhodl pro toto dobrodružství. Navíc Čína tajně dala souhlas. Už v prvních dnech se ale ukázalo, že blitzkrieg neprošel. A ztráty zejména v elitních celcích jsou obrovské.
Ve skutečnosti existuje nějaká neviditelná síla, která ničí všechny říše. Od dob krále Xerxe pravděpodobně první skutečná, obrovská říše starověkého světa. Také velmoc Alexandra Velikého se ukázala jako krátkodobá. Spíše se rozpadla pár let po smrti tohoto krále.
Ještě dříve Egypt vedl dobyvačné války, ale také ztratil majetek. Můžete si vzpomenout na Asýrii. To byla také docela velká síla. Inu, Babylon doby Nabuchodonozora, i když ne na dlouho. Římská říše trvala dlouhou dobu. I ve školních učebnicích dějepisu je mu věnována téměř polovina doby antiky.
Ale také chátral a zřítil se. Zde lze uvést mnoho příkladů. Existovala říše Karla Velikého - rozdělená hned po smrti dobyvatelského krále. Vznikl arabský chalífát - co do území největší říše od Francie po Indii, ale také se zhroutil. Osmanská říše se také, i když pomaleji, rozpadala. Samotná říše Čingischána je největší zemskou mocností dob lidstva. Ale Čingischán zemřel a její synové a vnuci ji začali drtit. A pak, když se dostali do Afriky do Vídně, mongolským Tatarům došel dech a znovu se rozpadli. Tamerlán se pokusil obnovit tuto říši ohněm a mečem, ale jakmile zemřel, jeho Timuratská předvečer beze stopy upadla do blaženosti.
Největší z hlediska počtu obyvatel a území v dějinách lidstva bylo snad Britské impérium s koloniemi a dominií. Ale také se to docela rychle rozpadlo. A byla tu i španělská koloniální říše, která se rozpadla ještě dříve.
Carské Rusko, které dosáhlo svého vrcholu za vlády Mikuláše II., se srazilo s Japonskem. A jako by se chtěl potvrdit fakt, že existuje protiimperiální síla, carská vojska tuto válku prohrála. A jako by je pronásledoval zlý osud. V té válce bylo tolik neúspěchů a smůly, od začátku do konce. Takže potom nevěřte v osud všech sil.
Tehdy v první světové válce se to moc nepoštěstilo a došlo k vojenskému, a spíše i palácovému převratu. Poté se k moci dostala nelegitimní prozatímní vláda.
No a pak bolševici s občanskou válkou. No ano, za Stalina došlo k novému vzestupu impéria, ale za cenu obrovského krveprolití. A po smrti vůdce se konal dvacátý sjezd a zhroucení kultu. A SSSR začal ztrácet své pozice už za Chruščova.
A pak Gorbačov vzal a ukončil sovětské impérium. Navíc nelze říci, že to Michail Sergejevič udělal schválně. Pak všechny pohltilo šílenství perestrojky. A osobně se Vladimir Putin, ač důstojník KGB, proměnil v zapáleného demokrata. A byl proti GKChP a také se radoval z kolapsu KSSS. A stal se pravou rukou Sobčaka. A aktivně podporoval Jelcina. Včetně října 1993. Ano, rozpad SSSR byl, ale většina lidí a hlavně elita se radovala!
Nebo to v každém případě lidem nevadilo, ale elitu to opravdu potěšilo. Zejména ve střední Asii, kde si všichni velmi dobře pamatovali, jak KGB pronásledovala místní magnáty v obchodu s bavlnou.
Zkrátka tehdy v devadesátém prvním SSSR spočinul na Bose. A možná jen Vladimir Žirinovskij trochu bručel, takhle na parádu. Nebo možná hrát pro publikum nebo chtít vyniknout.
- Предыдущая
- 3/5
- Следующая