Выбери любимый жанр

Putins DienĀs Uz Hitleru - Рыбаченко Олег Павлович - Страница 3


Изменить размер шрифта:

3

  Šeit, starp citu, cits jautājums ir, vai Staļins grasījās trāpīt Trešajam Reiham 1941. gadā? Vai pat četrdesmit divos labāk sagatavotos.

  Ir slavenā Suvorova-Rezuna tetraloģija, kur viņš pierāda un mēģina loģiski attaisnot Staļina uzbrukumu Trešajam Reiham. Nu, Putinam, protams, iepriekšējā dzīvē nebija laika izlasīt šo darbu pilnībā. Bet tas viņam tika parādīts īsi. Galvenie Suvorova-Rezuna argumenti un komentāri par tiem.

  Piemēram, PSRS patiešām pārvietoja karaspēku tuvāk savai rietumu robežai. Un viņam tiešām bija priekšrocības tanku skaitā. Tiesa, nevis astoņas reizes, kā raksta Rezuns, bet kādas četras reizes. Uz automašīnu kvalitātes rēķina arī nav tik viennozīmīgi. Apmēram divi tūkstoši padomju tanku bija spēcīgāki par vācu tankiem: tie ir KV-1, KV-2, T-34, T-28 un T-35. Īpaši jaudīga bija KV-2 ar 152mm haubici. Un vācu tanki nevarēja iekļūt tajā no visām pusēm un leņķiem, piemēram, KV-1.

  Bet tas nav tik viennozīmīgi. Piemēram, KV-2 izšāva tikai vienu šāvienu ik pēc divām minūtēm un mēģināja trāpīt veiklam vācu tankam. Un viņš varēja sabojāt veltņus, un padomju mašīna tika imobilizēta. Praktiskā ziņā T-34 ir labs. To pierē nevar iedurt vācu tanks, izņemot varbūt sānos.

  Bet arī problēmas. Slikta optika un redzamība, sabojājas ātrumkārba un grūti pārslēgt. T-28 jau ir morāli novecojis tanks, lai gan ar diviem lielgabaliem tas ir sliktāks par trīsdesmit četriem ar bruņām. Un šī ekranētā tvertne nav pārāk laba braukšanas veiktspējā. T-35 ir īsts briesmonis - trīs lielgabali, septiņi ložmetēji, pieci torņi. Bet šī tvertne nevar pagriezties. Un pat piecu torņu bruņām nav nozīmes.

  BT sērijas tvertnes - no vienas puses, šķiet, ka tās ir labas: ātrums ir gandrīz simts kilometru stundā uz šosejas. Bet īstā kaujā tanku kolonna joprojām nevarēs doties. Un bruņas ir vājas, un pat prettanku lielgabali var iekļūt šādā mašīnā. Turklāt tankā joprojām ir lielas benzīna tvertnes, to no darbības var izņemt ar smagā ložmetēja šāvieniem. Jā, ne īsti šī automašīna. Vismasīvākais tanks T-26 ar 45 mm lielgabalu bija zemāks par vācu T-3 gan bruņojumā, gan bruņās, un bija tuvu braukšanas veiktspējai.

  Kopumā, protams, PSRS tankos varbūt bija spēcīgāka, bet jaunāko automobiļu un lidmašīnu ražošana tikai tika veicināta, un tie tik tikko bija sākuši ienākt karaspēkā. Jaunākā aviācija vēl nebija apgūta, un arī tanki. Turklāt jaunāko padomju tanku tehniskā dokumentācija komandieriem netika izsniegta. Un rezultātā pirms kara KV un T-34 transportlīdzekļi netika iebraukti. Un vācieši kaut kā nepamanīja jaunos trīsdesmit četrus. Pirmo reizi tanks T-34, saskaņā ar Guderiana atmiņām, tika pamanīts tikai 1941. gada oktobrī. Un kur pagāja vesels tūkstotis šo automašīnu iepriekš?

  Turklāt kara laikā saražoto trīsdesmit četru kvalitāte ne tikai neauga, bet pat pazeminājās. Ieskaitot bruņu kvalitāti. Jā, un padomju pilotiem nebija laika apmācīt, kā izmantot padomju tehnoloģijas. Jā, un vispārējais militārais dienests tika ieviests tikai trīsdesmit devītā gada rudenī.

  Turklāt staļiniskās represijas vājināja armiju, izsita pieredzējušus un izglītotus darbiniekus.

  Plus čaulu komplekts, īpaši jaunākajām tvertnēm. Nu, ir vēl daudz salīdzinājumu. Patiešām, PSRS ir vairāk tanku un lidmašīnu nekā Trešajam Reiham. Bet, no otras puses, vāciešiem jau ir vairāk nekā divas reizes vairāk automašīnu un motociklu. Un Vērmahtam ir vairāk ložmetēju. Plus viņas pagaidu pārākums kājniekos. Tā ir taisnība, jo Vācija iepriekš bija veikusi vispārēju mobilizāciju. Bet tomēr uzbrukt Trešajam Reiham, zaudējot personālu? Tas ir idiotisms!

  Tiesa, Putins pats to darīja ar Ukrainu. Bet varbūt tāpēc viņš saputrojās.

  Bet šeit ir divas lielas atšķirības. Ukrainas armiju, kas 2014. gadā nevarēja sakaut dažus kaujiniekus, neviens - pat amerikāņi - neuzskatīja par nopietnu kaujas spēku. Un Vērmahts sagrāba Eiropu divos mēnešos - ir liela atšķirība. Pat ļoti liela atšķirība.

  Ukrainas armijas autoritāte pirms kara bija ļoti zema, un varbūt tāpēc parasti piesardzīgais Vladimirs Putins izšķīrās par šo avantūru. Turklāt Ķīna slepeni deva atļauju. Taču jau pirmajās dienās kļuva skaidrs, ka zibenskari nepārgāja. Un zaudējumi, īpaši elites vienībās, ir milzīgi.

  Patiešām, ir kāds neredzams spēks, kas iznīcina visas impērijas. Kopš karaļa Kserksa laikiem, iespējams, pirmā īstā, milzīgā antīkās pasaules impērija. Arī Aleksandra Lielā lielvara izrādījās īslaicīga. Drīzāk tas izjuka dažus gadus pēc šī karaļa nāves.

  Vēl agrāk Ēģipte veica iekarošanas karus, bet arī zaudēja valdījumu. Jūs varat atcerēties Asīriju. Tas bija arī diezgan liels spēks. Nu, Nebukadnecara laika Babilonija, lai gan ne uz ilgu laiku. Romas impērija pastāvēja ilgu laiku. Pat skolas vēstures mācību grāmatās tam veltīta gandrīz puse no senatnes laika.

  Bet arī tas nobruka un sabruka. Šeit var sniegt daudz piemēru. Bija Kārļa Lielā impērija - sadalīta uzreiz pēc iekarotāja nāves. Radās arābu kalifāts - lielākā impērija pēc teritorijas, no Francijas līdz Indijai, bet arī tā sabruka. Arī Osmaņu impērija sabruka, lai gan lēnāk. Pati Čingishana impērija ir cilvēces laika lielākā sauszemes vara. Bet Čingishans nomira, un viņas dēli un mazdēli sāka viņu saspiest. Un tad, sasnieguši Āfriku līdz Vīnei, mongoļi-tatāri izsīka un atkal sabruka. Tamerlans mēģināja atjaunot šo impēriju ar uguni un zobenu, taču, tiklīdz viņš nomira, viņa Timurata priekšvakars iekrita svētlaimē bez pēdām.

  Vislielākā iedzīvotāju skaita un teritorijas ziņā cilvēces vēsturē, iespējams, bija Britu impērija ar kolonijām un valdījumiem. Bet tas arī diezgan ātri izjuka. Un bija arī Spānijas koloniālā impērija, kas sabruka vēl agrāk.

  Cariskā Krievija, sasniegusi savu kulmināciju Nikolaja II valdīšanas laikā, sadūrās ar Japānu. Un it kā apstiprinot faktu, ka pastāv pretimpēriskais spēks, cara karaspēks zaudēja šo karu. Un it kā ļaunais liktenis viņus vajātu. Šajā karā no sākuma līdz beigām bija tik daudz neveiksmju un neveiksmju. Tāpēc neticiet pēc tam visu spēku liktenim.

  Tad, Pirmajā pasaules karā, tam nebija īpaši paveicies, un notika militārs, drīzāk pat pils apvērsums. Pēc tam pie varas nāca neleģitīma pagaidu valdība.

  Nu un tad boļševiki ar pilsoņu karu. Nu jā, Staļina laikā notika jauns impērijas uzplaukums, bet uz milzīgas asinsizliešanas rēķina. Un pēc līdera nāves notika divdesmitais kongress un kulta sabrukums. Un PSRS sāka zaudēt savas pozīcijas jau Hruščova laikā.

  Un tad Gorbačovs paņēma un piebeidza padomju impēriju. Turklāt nevar teikt, ka Mihails Sergejevičs to darīja speciāli. Tad visus pārņēma perestroikas neprāts. Un personīgi Vladimirs Putins, kaut arī VDK virsnieks, ir pārvērties par dedzīgu demokrātu. Un viņš bija pret GKChP, un arī priecājās par PSKP sabrukumu. Un viņš kļuva par Sobčaka labo roku. Un aktīvi atbalstīja Jeļcinu. Tostarp 1993. gada oktobrī. Jā, PSRS sabrukums bija, bet lielākā daļa tautas un īpaši elite priecājās!

3
Перейти на страницу:
Мир литературы

Жанры

Фантастика и фэнтези

Детективы и триллеры

Проза

Любовные романы

Приключения

Детские

Поэзия и драматургия

Старинная литература

Научно-образовательная

Компьютеры и интернет

Справочная литература

Документальная литература

Религия и духовность

Юмор

Дом и семья

Деловая литература

Жанр не определен

Техника

Прочее

Драматургия

Фольклор

Военное дело